Zdrowy obiad dla rocznego dziecka – sprawdź przepisy!
Dieta maluszka jest istotnym elementem jego życia – pozwala mu się rozwijać i rosnąć w prawidłowy sposób. Sprawdź przepisy! – Zdrowy obiad dla rocznego dziecka.
- W jaki sposób wprowadzać nowe pokarmy do diety rocznego dziecka?
- Jakie produkty należy wprowadzać stopniowo do jadłospisu rocznego dziecka?
- Jakie warzywa są odpowiednie dla rocznego dziecka?
- Jak przygotować lekkostrawny obiad z rybą dla roczniaka?
- Co powinno zostać wykluczone z diety rocznego dziecka?
- Zdrowy obiad dla rocznego dziecka – sprawdź przepisy!
W jaki sposób wprowadzać nowe pokarmy do diety rocznego dziecka?
Wprowadzanie nowych pokarmów do diety rocznego dziecka powinno odbywać się stopniowo, zgodnie z zaleceniami lekarza pediatry. Jeśli dziecko było karmione jedynie piersią pierwsze posiłki uzupełniające wprowadza się po ukończeniu 6 miesięcy. W przypadku gdy było karmione mlekiem modyfikowanym można zacząć wprowadzać nowe pokarmy miesiąc lub dwa wcześniej. Poniżej przedstawiono wskazówki jak wprowadzać pokarmy:
- nie zaleca się wprowadzania kilku nowych produktów w jednym czasie,
- należy wprowadzać nowe pokarmy stopniowo co mniej więcej co 3-5 dni i w małej ilości – 3-4 łyżeczki. W tedy można zaobserwować ewentualne możliwe reakcje wskazujące na nietolerancje pokarmów. Takimi znakami mogą być wymioty, wysypki, biegunki, niepokój czy nadmierna płaczliwość,
- dzieci, które ukończyły 10 miesięcy życia podaje się warzywa i mięso w konsystencji pobudzającej żucie.
Jakie produkty należy wprowadzać stopniowo do jadłospisu rocznego dziecka?
Wprowadzanie pokarmów w Polsce zaczyna się od podania jednoskładnikowego przecieru z warzyw lub owoców np. jabłkowego lub kaszki po 6 miesiącu życia. Następnie warto stopniowo wprowadzać różne warzywa, takie jak cukinia, brokuły, kalafior czy dynia. Dodatkowo, warto także wprowadzać produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak indyk, ryby i żółtko jaja (1 lub 2 żółtka co drugi dzień) – w 7- 9 miesiącu życia. Od 10 miesiąca można wprowadzać niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki. W 11-12 miesiącu życia można wprowadzić nabiał taki jak twarożek, jogurt, kefir.
Konsystencja posiłków dla rocznych dzieci powinna być dostosowana do etapu rozwoju maluszka. Warto rozpocząć od lekkich konsystencji, a następnie stopniowo wprowadzać coraz bardziej gęste i stałe potrawy, dostosowując je do możliwości połykania przez dziecko.
Jakie warzywa są odpowiednie dla rocznego dziecka?
Warzywa takie jak cukinia, brokuły, kalafior, burak, marchewka czy dynia są odpowiednie dla rocznego dziecka. Mają one wysoką wartość odżywczą i są łatwo przyswajalne przez rozwijający się organizm dziecka. Można przygotować z nich różnorodne dania, takie jak warzywny placek czy lekka zupa pomidorowa.
Jak przygotować lekkostrawny obiad z rybą dla roczniaka?
Ryby które są zalecane dla niemowląt to: dorsz, łosoś norweski, flądra, makrela atlantycka, morszczuk, pstrąg hodowlany, śledzie, sum, szprotka, sardynka. Dlaczego akurat te ryby? Jest tu najmniejsze ryzyko zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Zaś takie ryby jak tuńczyk, węgorz amerykański, tilapia, szczupak, rekin, łosoś bałtycki wędzony, makrela królewska, panga, płytecznik, mieczyk nie są zalecane dla niemowląt. Ważne jest, aby posiłki były urozmaicone i bogate w składniki odżywcze, dostosowane do potrzeb rozwijającego się organizmu dziecka. Łosoś czy dorsz to świetne opcje dla lekkostrawnych obiadów dla rocznego dziecka. Można podać je w postaci delikatnych filetów, odpowiednio przygotowanych na przykład gotowanych na parze, aby były łatwostrawne i pełne składników odżywczych .
Co powinno zostać wykluczone z diety rocznego dziecka?
Z diety rocznego dziecka powinno zostać wykluczone jedzenie o dużej zawartości cukru oraz soli. Dodatkowo, należy unikać potraw smażonych czy duszonych, ponieważ mogą być ciężkostrawne dla delikatnego żołądka dziecka. Zamiast tego, warto stawiać na lekkie i łatwostrawne dania, bogate w składniki odżywcze – gotowane, gotowane na parze.
Zdrowy obiad dla rocznego dziecka – sprawdź przepisy!
Jakich przepisów na obiad dla rocznego dziecka warto spróbować?
Warto spróbować różnych przepisów na obiad dla rocznego dziecka, takich jak lekka zupa pomidorowa, delikatne pulpety czy makaron z warzywami. Można także eksperymentować z różnymi rodzajami ryb, takimi jak łosoś czy dorsz, aby przygotować smaczne i zdrowe dania dla maluszka.
Jak przygotować lekką zupę pomidorową?
Lekką zupę pomidorową dla roczniaka można przygotować z pomidorów, marchwi, cebuli i bulionu warzywnego. Wystarczy wszystko ugotować i zmiksować na gładką masę, a następnie skropić jogurtem naturalnym przed podaniem. Taki posiłek dostarczy maluszkowi niezbędnych składników odżywczych, w łatwo przyswajalnej formie. Tak samo możesz zrobić zupkę brokułowi, kalafiorową czy co ci wpadnie do głowy, będzie zdrowe i posmakuje twojemu maluszkowi!
Jak zaserwować warzywny placek rocznego malucha?
Warzywny placek przygotować z różnych warzyw takich jak cukinia, brokuły czy kalafior. Wystarczy je drobno pokroić i wymieszać z jajkiem, aby uzyskać pulpet, który można następnie usmażyć na patelni. Przykładowy przepis:
- 1 mała cukinia,
- 1 duża cebula,
- 1 duża marchew,
- 2 ziemniaki,
- 2 jajka,
- 4 łyżki mąki orkiszowej/ pszennej, kukurydzianej,
- olej rzepakowy niewielka ilość do smażenia.
Umyj warzywa oraz je obierz, cukinii nie trzeba obierać. Następnie zetrzyj jarzyny na tarce i odstaw na 15 minut, później odciśnij z nadmiaru soku. Połącz wszystko z jajkami, mąką i wymieszaj. Patelnię delikatnie posmaruj olejem i smaż placki przez kilka minut.
Makaron z sosem dyniowym
Będzie też dobrą propozycją dla rocznego dziecka. Składniki:
- 1 szklanka puree z dyni,
- 1 szklanka ugotowanej białej fasoli,
- 50 ml mleka krowiego lub napoju roślinnego,
- 2 łyżki oliwy,
- 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego,
- 1 mała cebula,
- 1 ząbek czosnku,
- 1 łyżeczka ziół prowansalskich,
- makaron.
Przygotuj makaron, gotując go zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Jeśli dziecko będzie jeść samodzielnie, wybierz świderki lub penne. Natomiast jeśli będziesz podawać danie łyżeczką, użyj drobnego makaronu, na przykład orzo.
Posiekaj cebulę i czosnek, a następnie podsmaż je na patelni z dodatkiem oliwy. Pozwól im chwilę smażyć się na bardzo niewielkim ogniu.
Dodaj przyprawy i wszystkie pozostałe składniki do cebuli i czosnku, a następnie dokładnie wymieszaj. Połącz sos z ugotowanym makaronem.
Jeśli danie jest dla dorosłych, możesz posypać je parmezanem i dodać płatki chilli, by nadać mu dodatkowego smaku.
Gulasz z kurczaka
Oczyść mięso, pokrój je na niewielkie kawałki. Na patelni rozgrzej olej i szybko obsmaż mięso. Przenieś je do rondelka, dolej wodę, pokrojoną w kostkę paprykę (możesz zdjąć z niej skórkę). Gotuj wszystko pod przykryciem przez około 10 minut, bacznie sprawdzając, by woda nie odparowała. Na zakończenie dodaj kukurydzę i delikatnie przypraw. Podawaj z kuskusem, gotowanym zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Poniżej podano składniki:
- 3 łyżki mrożonej kukurydzy,
- pół papryki,
- 4 łyżki wody,
- pierś z kurczaka,
- olej.
Dieta w pierwszy roku życia jest bardzo istotna dla prężnie rozwijającego się w tym czasie dziecka. Warto zadbać aby była zróżnicowana, pełna składników odżywczych i zdrowa. Już w tym czasie jako rodzice możemy kształtować przyszłe nawyki żywieniowe naszego dziecka, które później będą miały wpływ na całe jego życie.
Artykuł zawiera informacje z Pierwsze 2 lata życia dziecka, wyd. MP, Kraków 2012
Sprawdź jeszcze:
Wpływ stresu w ciąży na mamę i dziecko, jak sobie z nim radzić?
Więcej Spać? Ile snu potrzebuje człowiek w zależności od wieku?