artykulydzieciece.pl

Blog tematyczny o parentingu, dzieciach i turystyce.

Plastikowe spinki, elementy montażowe i inne plastikowe mocowania to bardzo niepozorne, ale ważne elementy w samochodach osobowych. Służą one do mocowania różnych elementów, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych, dzięki czemu pozostają one na swoim miejscu i mogą odpowiednio wywiązywać się ze swoich obowiązków. W tym artykule przyjrzymy się częściom samochodowym, które najczęściej są montowane przy pomocy tych niepozornych elementów i odpowiemy na pytanie, czemu są one wykonane z plastiku, a nie na przykład z metalu.

Najważniejsze zastosowania plastikowych mocowań

Plastikowe spinki i mocowania wykorzystywane są w samochodach na setki, jeśli nie tysiące sposobów. Są jednak pewne części samochodowe, które bezpośrednio kojarzą się z tym, że są przytwierdzane za pomocą takich właśnie połączeń. Dom najważniejszych z nich należą:

  • Podsufitki

  • Tapicerka

  • Obicia drzwi

  • Pokrywy silnika

  • Nadkola

  • Listwy

  • Izolacja maski

  • Wykończenia wewnętrzne

  • Obicia bagażnika

Dlaczego plastik?

Mogłoby się wydawać, że niewielkie elementy, które muszą wytrzymywać spore naprężenia i utrzymywać znacznie większe od siebie elementy, takie jak wspomniane wcześniej podsufitki czy obicia drzwi powinny być wykonane z możliwie wytrzymałych materiałów, takich jak stopy metali. Plastik ma w tym wypadku spore przewagi nad metalem, przez co często producenci decydują się na wybór plastikowych mocowań. 

Plastik jest przede wszystkim znacznie tańszy i lżejszy od metalu, przez co jest bardziej ekonomiczny i nie podnosi niepotrzebnie masy samochodu. Co więcej, lżejsze mocowanie ma mniejszą bezwładność, dlatego jest mniejsza szansa, że wypadnie ono na skutek uderzenia czy dziury w drodze. Co więcej, plastik nie ulega korozji i nie rysuje metalowych elementów.

Plastik ma też jednak swoje wady, najważniejszą z nich jest negatywny wpływ na środowisko naturalne. Inną, jest fakt, że plastik z czasem traci swoją elastyczność i może pękać podczas próby wymiany jakiegoś elementu na nowy.

Podsumowanie

Plastikowe spinki są wykorzystywane w samochodach tak często, że praktycznie każdy remont wiąże się z ich demontażem, a jak już wiesz, w przypadku starszych samochodów ze względu na upływ czasu mogą one pękać. Nie jest to jednak powód do bólu głowy. Elementy te da się kupić bowiem w sklepach internetowych a ich cena nie przeraża. Jeśli więc jakiś plastikowy łącznik w twoim samochodzie pękł, to sprawdź, czy nie znajdziesz identycznego na stronie.

 Materiał zewnętrzny

Udostępnij