artykulydzieciece.pl

Blog tematyczny o parentingu, dzieciach i turystyce.

Przedszkole to przestrzeń opiekuńczo-wychowawcza, w której dzieci spędzają znaczną część dnia. To właśnie z myślą o najmłodszych, projektanci opracowują współcześnie koncepcje, które mają zapewnić czystość i bezpieczeństwo, ale jednocześnie stwarzać przyjazne warunki do codziennych aktywności oraz edukacji. W ostatnich latach zauważalne zaczynają być pewne trendy w projektowaniu przestrzeni publicznych jak żłobki, przedszkola czy szkoły. Co charakteryzuje nowoczesne placówki przedszkolne i o czym warto pomyśleć, planując ich aranżację?

Dostępność przestrzeni

W kontekście nowoczesnego budownictwa szeroko poruszanym zagadnieniem jest dostępność przestrzeni. Projektowanie uniwersalne, to nie tylko trend, ale również obligatoryjny element wielu inwestycji publicznych. Czym jest dostępność? W kontekście przestrzeni, rozumiana jest jako właściwość, która pozwala osobom z różnego rodzaju trudnościami funkcjonalnymi – fizycznymi lub poznawczymi – na korzystanie z niej na zasadzie równości z innymi użytkownikami czy uczestnikami. Zapewnienie dostępności jest trudne, jeśli inwestycja dotyczy modernizacji starego budynku i dostosowania go do potrzeb nowego użytkownika. Przedszkola często zlokalizowane są w zabytkowych budynkach należących do podmiotu publicznego, a ich przebudowa uwzględniająca potrzeby osób z niepełnosprawnościami nie zawsze jest możliwa. Jednak w przypadku budynków nowo budowanych, dąży się do uzyskania komfortowej przestrzeni dla każdego – bez względu na to, czy mowa o dzieciach, czy dorosłych.

Estetyka przestrzeni

Nowoczesne trendy w projektowaniu przestrzeni wskazują na ujednolicenie kolorystyki i zastosowanie nieco ascetycznej palety barw. Aby przestrzeń wyglądała czysto, sterylnie i nie była „przeładowana” barwami, stosuje się jasne kolory – biele, brązy, beże oraz szarości. Urozmaiceniem dla takiej kolorystyki jest wdrożenie innych pastelowych odcieni jak na przykład pudrowy róż, błękit, morski, miętowy, lila. Jasne barwy sprzyjają wyciszeniu i nie rozpraszają, jak ma to miejsce w przypadku jaskrawych i wyrazistych kolorów. Przedszkola zazwyczaj i tak udekorowane są dziełami plastycznymi małych dzieci. Zastosowanie prostej kolorystyki pozwala uniknąć efektu przeładowania i pozwala na wyeksponowanie ważnych elementów we wnętrzu budynku – tablic edukacyjnych, zabawek, kącików zabaw.

Ważne elementy przedszkolnej infrastruktury

Poza oczywistymi kwestiami, jak wyposażenie kuchni, czy sanitariaty przystosowane do potrzeb małych użytkowników, warto pomyśleć o zakupie dystrybutorów filtrujących do wody. Urządzenia te zyskują coraz większą popularność, a ich usytuowanie w przedszkolnych czy szkolnych korytarzach powoli staje się normą. Dystrybutor wody filtrowanej https://aquamo.com.pl/dystrybutory-filtrujace-wode pozwoli ugasić pragnienie rodzicom, opiekunom czy dzieciom nie tylko w upalne dni. Odpowiednie nawodnienie jest jednym z istotniejszych czynników mających wpływ na stan zdrowia wychowanków. Dystrybutor filtrujący pozwala pobrać wodę w sposób czysty i bezpieczny, co ma szczególne znaczenie w kontekście prewencji zakażeń różnego rodzaju chorobami w szczególnie wymagającym środowisku jakim jest przedszkole.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij