Relacje rówieśnicze nie zawsze układają się tak, jak życzyliby sobie tego rodzice. Ważne jest odpowiednie wsparcie dziecka i próba łagodzenia wszelkich konfliktów. W poniższym tekście przedstawiamy różne strategie działania w sytuacjach, gdy nasze dziecko ma problemy w kontaktach z innymi dziećmi.
Szczera rozmowa z dzieckiem kluczem do rozpoznania sytuacji
Problemy z rówieśnikami mogą mieć wiele przyczyn. Musimy więc dobrze je zidentyfikować, aby sobie z nimi poradzić. Warto tutaj zachować krytycyzm wobec swojej pociechy. Wiemy, że może to być trudne, bo zawsze chcielibyśmy widzieć nasze dziecko w jak najlepszym świetle. Niemniej upewnienie się, że wina nie leży po jego stronie będzie bardzo istotnym krokiem w stronę naprawy jego relacji z rówieśnikami.
Jeśli w rozmowie okaże się, że to rówieśnicy zachowują się niewłaściwie wobec Twojego dziecka, wtedy okaż mu wsparcie — wiemy, że może być to trudne, ale staraj się także nie okazywać negatywnych emocji. Dzieci czasem mogą obwiniać się dodatkowo za to, że rodzice cierpią z ich powodu.
Pomoc psychologa dziecięcego
Jeśli masz poczucie, że nie umiesz dotrzeć do swojego dziecka, możesz poszukać pomocy u specjalistów. Psycholog dziecięcy lub pedagog to odpowiednie osoby, które mogą być wartościowym wsparciem podczas rozmowy z młodym człowiekiem.
Obecny rozwój technologii pozwala przeprowadzić rozmowę z psychologiem dziecięcym przez internet — portale takie jak psychologwnecie.pl umożliwiają konsultację ze specjalistą od zdrowia psychicznego bez wychodzenia z domu. Nie zawsze zdalna wizyta okazuje się udana, ale w przypadku niektórych młodych osób jest wręcz idealnym rozwiązaniem.
Wsparcie psychologa będzie szczególnie wartościowe podczas poszukiwania przyczyn problemu. Podczas wizyty może udać się stwierdzić, czy dziecko jest ofiarą przemocy i nękania, czy też wykazuje trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami.
Zgłoszenie sprawy do wychowawcy
Wychowawca to osoba, której pomoc może być szalenie istotna przy rozwiązywaniu sporów między uczniami. Udaj się do takiej osoby na konsultacje i opowiedz o trudnościach, które spotykają Twojego syna lub córkę. Wytłumacz dokładnie, co według Twojego dziecka jest powodem problematycznych sytuacji.
Postaraj się nie okazywać negatywnych emocji względem innych uczniów. Niech nauczyciel zobaczy w Tobie osobę, która w sposób obiektywny przedstawia fakty.
Praca z emocjami dziecka
Praca nad emocjami młodego człowieka jest szalenie istotna podczas rozwiązywania jego problemów z rówieśnikami. Warto mu uświadomić, że nie każdy go musi lubić — i to, że ktoś za nim nie przepada, w żaden sposób nie świadczy o jego wartości.
Warto też aktywizować młodego człowieka do budowania relacji z rówieśnikami — możesz zachęcać go, aby zapraszał kolegów do siebie. Aby budowali wspólne relacje i poświęcali się swoim pasjom.
Postaraj się, aby Twoje dziecko otaczało się wartościowymi osobami — takimi, które mu nie dokuczają i pozwalają na swobodny sposób bycia.
Podsumowanie – jak pomóc dziecku, gdy ma problemy z rówieśnikami
Wiemy, że rozwiązywanie problemów naszych dzieci do łatwych nie należy. Jako rodzice musimy zrobić wszystko, aby nasza pociecha miała komfortowe warunki, które sprzyjają jego rozwojowi. Pamiętaj, że poszukiwanie pomocy u specjalistów nie jest żadną ujmą na honorze rodzica. Przeciwnie, jest to oznaka dużej świadomości i chęci poprawy życia codziennego ukochanego dziecka.
Artykuł sponsorowany